Lochaber Gathering Festival of Piping 2012 Results

Lochaber Gathering Festival of Piping 2012 results were:

18 and Under

 

Piobaireachd – An Tuagh Umha (Bronze Lochaber Axe):

1st        Iain Crawford, Strathaven
2nd        James Roxburgh, Kyle of Lochalsh
3rd        Rebecca Tierney, Strathaven

MSR – Lochaber Gathering Salver:

1st        Iain Crawford, Strathaven
2nd        James Roxburgh, Kyle of Lochalsh
3rd        Cameron Strain, Airdrie

 

Hornpipe and Jig – Clansman Garage Shield:

1st        James Roxburgh, Kyle of Lochalsh
2nd        Iain Crawford, Strathaven
3rd        Rebecca Tierney, Strathaven

 

15 and Under

Piobaireachd – Dugald MacColl Memorial Trophy

1st        Sandy Cameron, Roybridge
2nd        Seamus O’ Baoighill, Isle of Skye
3rd        Brighde Chaiumbeul, Kyle of Lochalsh

 

MSR – McCallum Chanter

1st        Sandy Cameron, Roybridge
2nd        Seamus O’ Baoighill, Isle of Skye
3rd        Brighde Chaiumbeul, Kyle of Lochalsh

 

Hornpipe and Jig – Lochaber Gathering Medal

1st        Seumus O’ Baoighill, Isle of Skye
2nd        Brighde Chaimbeul Kyle of Lochalsh
3rd        Sandy Cameron, Roybridge

 

Youngest Competitor – Neil Johnstone Memorial trophy:

Finlay Cameron, Roybridge

 

Senior Results

P/A Grade Piobairachd – An Tuagh Oir:

1st        Euan MacCrimmon, Inverness
2nd        Pipe Major Gordon Walker, Galston
3rd        Gordon McCready, Stevenston
4th        Jenny Hazzard, Edinburgh

 

B/C Grade Piobaireachd – An Tuagh Airgead:

1st        Edward McIlwaine, Vancouver
2nd        Gordon Barclay, Inverness
3rd        Colin Campbell, Aberlour
4th        Liz Cherry, United States of America

 

P/A Grade March – Lochaber Gathering Gold Medal:

1st        Peter Hunt, Stevenston
2nd        Cameron Drummond, Perth
3rd        Pipe Major Gordon Walker, Galston
4th        Gordon McCready, Stevenston

 

P/A Grade Strathspey and Reel – Leek’s Taxis Trophy:

1st        Gordon McCready, Stevenston
2nd        Pipe Major Gordon Walker, Strathaven
3rd        Cameron Drummond, Perth
4th        Euan MacCrimmon, Inverness

 

B/C Grade MSR – Clydesdale Bank Trophy:

1st        Colin Campbell, Aberlour
2nd        Decker Forrest, Isle of Skye
3rd        Mark MacKenzie, Queensland
4th        Gary Carruthers, Glasgow

 

Open Hornpipe and Jig – Lochaber Gathering Shield:

1st        Pipe Major Gordon Walker, Galston
2nd        Euan MacCrimmon, Inverness
3rd        Cameron Drummond, Perth
4th        Jenny Hazzard, Edinburgh