United Kingdom Pipe Band Championships 2014

United Kingdom Championships 2014, Saturday 14th June, Belfast.

Grade 1

1- Field Marshal Montgomery
2- Scottish Power
3- St Laurence O’Toole
4- Boghall and Bathgate Caledonia
5- Inveraray and District
6- Shotts and Dykehead Caledonia
7- Greater Glasgow Police Pipe Band
8- Cullybackey
9- Vale of Atholl
10- Police Scotland Fife Pipe Band
11- Denny and Dunipace Gleneagles
12- Ravara
13- Ballycoan

Grade 2

1- Bleary and District
2- Lomond and Clyde
3- Torphichen and Bathgate
4- Buchan Peterson
5- Manorcunningham – Eire
6- The Glasgow Skye Association
7- Mackenzie Caledonian
8- Police Service of Northern Ireland Pipes and Drums
9- Dumbarton and District
10- Aughintober
11- Scottish Fire and Rescue Services Pipe Band
12- Arklow – Eire

Grade 3A

1EP- Royal Burgh of Stirling
2- Johnstone
3- Ballybriest
4- 101 Northumbrian Regiment R.A
5EP- Annsborough
6- New Ross and District
7- Killeen
8- Tullylagan
9- Drumlough
10- Vale of Atholl
11- Raffrey
12EP- Peter Vardy Glenrothes and District
13- Quinn Memorial
14- Concord – Netherlands
15- Stamperland
16- Isle of Islay
17- First Scottish Milngavie

Grade 3B

1- Thiepval Memorial – Eire
2- Craigmount
3- Achill – Eire
4- Matt Boyd Memorial
5EP- Royal Burgh of Annan
6- Portlethen and District
7- Upper Crossgare
8- Colmcille
9- 6th/8th Dundee Boys Brigade
10- Wallacestone and District
11EP- East Kilbride
12- Bothwell Castle
13- Troon Blackrock
14- Strathmore
15- Fraserburgh Royal British Legion

Grade 4A

1- Lochmaben Royal Burgh
2- Closkelt
3- Vale of Clyde
4- Cloughfin
5EP- Arbroath Royal British Legion
6- Marlacoo and District
7- Mcneillstown
8- St Patricks Bandon – Eire
9- Tralee Pipes & Drums – Eire
10- Raphoe Pipe Band – Eire
11- Major Sinclair Memorial
12- Cleland Memorial
13- Kirkcaldy and District
14- Bready Ulster Scots
15- Cullybackey
16- Tamlaght O’Crilly
17- Battlehill

Grade 4B

1- Burntisland and District
2- Ullapool and District
3EP- Royal Burgh of Stirling
4- McDonald Memorial
5- Whitewater
6- Clontibret – Eire
7- Gorey – Eire
8- Ballyboley
9- Portavogie
10- Carnoustie and District
11- Dingwall R.B.L Branch
12- Letterkenny and District – Eire
13- Dr O’Hurley – Eire
14- Mid Argyll
15- Ballydonaghy
16- Vale of Atholl
17- Lochryan
18- Killen and District

Grade Juv

1EP- George Heriot’s School
2- Dollar Academy
3- George Watson’s College – Juvenile
4- Peoples Ford – Boghall and Bathgate Caledonia
5- Kintyre Schools
6- North Lanarkshire Schools

Grade Nov

1- West Lothian Schools
2- George Watson’s College – Novice
3- Dollar Academy
4- Stirling and District Schools
5- Preston Lodge High School
6- North Lanarkshire Schools
7EP- Kelty and Blairadam
8- Ulster-Scots Agency Juvenile
9- Mid Argyll