The 2016 Glenfiddich Solo Piping Championships Results

The National Piping Centre was delighted to support the Glenfiddich Solo Piping Championships, which took place at Blair Castle on Saturday 29 October 2016. The results couldnt have been closer, with a 3 way tie on points, so the overall champion was decided on Piobaireachd preference – with a 5th Overall title and 10th Piobaireachd win for our Principle, Roddy MacLeod.

There were also prizes for our tutors Finlay Johnston and Willie McCallum!

The full results were:

Overall:
1st – Roddy MacLeod
2nd – Willie McCallum
3rd – Bruce Gandy

Piobaireachd
1st – Roddy MacLeod
2nd – Stuart Liddell
3rd – Iain Spiers
4th – Jack Lee
5th – Bruce Gandy

March, Strathspey and Reel
1st – Willie McCallum
2nd – Bruce Gandy
3rd – Angus MacColl
4th – Finlay Johnston
5th – Iain Spiers

Congratulations to all those who took part on a fantastic event.

 

Glenfiddich Solo Piping Championships – Livestream

The Livestream for the 43rd Glenfiddich Solo Piping Championships is available on our website here from 10am on Saturday 29th October.

The 10 featured pipers this year are:

Bruce Gandy
Alasdair Henderson
Finlay Johnston
Jack Lee
Stuart Liddell
Angus MacColl
William McCallum
Ian K. MacDonald
Roddy MacLeod MBE
Iain Spiers

Judges will be
Piobaireachd
Iain MacFadyen
William Morrison
Jack Taylor

March, Strathspey and Reel
Ian Duncan
Ian MacLellan
Iain Morrison

The draw for the event will be done shortly before the event commences.

Head over to www.thepipingcentre.co.uk/livestream to see all the action from 10am on Saturday 29th October

Festival of Juvenile Solo Piping, Ayrshire – Results

The Festival of Juvenile Solo Piping, which ran on Saturday 15 October in Auchenharvie Academy in Stevenston had over 200 entries playing in seven different arenas and covering twenty different disciplines – which all went like clockwork.The date of next year’s competition will be Saturday 21st October 2017, which will be the event’s 15th Anniversary.

Here are the results:

1 Winner 10 yrs & Under :- Chanter  – Gregor Grierson,  Dumfries
Runner-Up 10 yrs & Under :- Chanter  – Fraser Hamilton,  Boghall & Bathgate
Third Place 10 yrs & Under :- Chanter – Faseer Smith, Glasgow

2 Winner 11 yrs & Under :- Chanter No Contest
Runner-Up 11 yrs & Under :- Chanter No Contest
Third Place 11 yrs & Under :- Chanter No Contest

3 Winner 12 yrs & Under :- Chanter – MacKenzie Smith, Troon Blackrock
Runner-Up 12 yrs & Under :- Chanter – Ross Connick, Largs BBs
Third Place 12 yrs & Under :- Chanter – Cameron Todd, 1st Troon BBs

4 Winner 13 yrs & Under :- Chanter No Contest
Runner-Up 13 yrs & Under :- Chanter No Contest
Third Place 13 yrs & Under :- Chanter No Contest

5a Winner 14 yrs & Under :- Chanter – Morgan Strugeon, Ayr Pipe Band
Runner-Up 14 yrs & Under :- Chanter – Andrew Mitchell, Caledonian Piping Club
Third Place 14 yrs & Under :- Chanter No Entry

5b Winner Open Slow Air :- Chanter – Fraser Hamilton, Boghall & Bathgate
Runner-Up Open Slow Air :- Chanter – Gregor Grierson, Dumfries
Third Place Open Slow Air :- Chanter – Faseer Smith, Glasgow

Chanter Champion – Gregor Grierson, Dumfries
‘Best Prospect’ :- Chanter – Heather McKean, Corberry Park Pipers

6 Winner 10 yrs & Under :- Piping – Annabel Charlton, Vale of Atholl
Runner-Up 10 yrs & Under :- Piping – Ewan Allen, Boghall & Bathgate
Third Place 10 yrs & Under :- Piping – Corey Anderson, Corberry Park Pipers

7 Winner 11 yrs & Under :- Piping – Amy McIntyre, North Lanark Schools
Runner-Up 11 yrs & Under :- Piping – Corey Anderson,  Corberry Park Pipers
Third Place 11 yrs & Under :- Piping – Ewan Allen, Boghall & Bathgate
Fourh Place 11 yrs & Under :- Piping – Annabel Charlton, Vale of Atholl
Fifth Place 11 yrs & Under :- Piping – Molly Robertson, Corberry Park Pipers
Sixth Place 11 yrs & Under :- Piping – Billlie Smith, Corberry Park Pipers

8 Winner 12 yrs & Under :- Piping Archie Clark Crieff
Runner-Up 12 yrs & Under :- Piping Rebecca Walker Annan
Third Place 12 yrs & Under :- Piping Billlie Smith Corberry Park Pipers
Fourh Place 12 yrs & Under :- Piping Andrew McCrindle Johnstone PB
Fifth Place 12 yrs & Under :- Piping Neil Martin North Lanark Schools
Sixth Place 12 yrs & Under :- Piping Amy McIntyre North Lanark Schools
Best in Branch Teagan Harley Ayr

9 Winner 13 yrs & Under :- Piping Hazel Whyte North Lanark Schools
Runner-Up 13 yrs & Under :- Piping Archie Clark Crieff
Third Place 13 yrs & Under :- Piping Ruari Buchan Johnstone PB
Fourh Place 13 yrs & Under :- Piping Andrew McCrindle Johnstone PB
Fifth Place 13 yrs & Under :- Piping Rebecca Walker Annan
Sixth Place 13 yrs & Under :- Piping Calum Norrington Kilmarnock

10 Winner 14 yrs & Under :- Piping Brodie Watson-Massey George Heriots HS
Runner-Up 14 yrs & Under :- Piping Andrew Fergison Dollar Academy
Third Place 14 yrs & Under :- Piping Luke Kennedy Strathaven
Fourh Place 14 yrs & Under :- Piping Ross Connnor Campbeltown
Fifth Place 14 yrs & Under :- Piping Christopher Happs Midlothian
Sixth Place 14 yrs & Under :- Piping Max Grieve Johnstone PB
Best in Branch Tia McLanaghan Ayr PB

11a Winner 15 yrs & Under :- Piping/March Ross Connnor Campbeltown
Runner-Up 15 yrs & Under :- Piping/March Luke Shearer N. Lanark Schools PB
Third Place 15 yrs & Under :- Piping/March Brodie Watson-Massey George Heriots HS
Fourh Place 15 yrs & Under :- Piping/March Ryan Cupples-Menedez Prison Service N.I.
Fifth Place 15 yrs & Under :- Piping/March Jamie Niall Campbell Strachur
Sixth Place 15 yrs & Under :- Piping/March Ruairidh Brown Dunblane

11b Winner 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Brodie Watson-Massey George Heriots HS
Runner-Up 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Ruairidh Brown Dunblane
Third Place 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Ryan Cupples-Menedez Prison Service N.I.
Fourh Place 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Andrew Fergison Dollar Academy
Fifth Place 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Christopher Happs Midlothian
Sixth Place 15 yrs Under :- Piping-Strath/Reel Luke Kennedy Strathaven

12 Winner 16 yrs & Under :- Piping – MSR Robbie MacIsaac Scottish Power
Runner-Up 16 yrs & Under :- Piping – MSR Jamie Niall Campbell Strachur
Third Place 16 yrs & Under :- Piping – MSR Ryan Cupples-Menedez Prison Service N.I.
Fourh Place 16 yrs & Under :- Piping – MSR Lewis Russell W. Lothian Schools
Fifth Place 16 yrs & Under :- Piping – MSR Ruairidh Brown Dunblane
Sixth Place 16 yrs & Under :- Piping – MSR Luke Shearer N. Lanark Schools PB
Best in Branch Ben Saboulis Irvine

13 Winner 17 yrs & Under :- Piping – MSR Robbie MacIsaac Scottish Power
Runner-Up 17 yrs & Under :- Piping – MSR Harry McLachlan Aberfeldy
Third Place 17 yrs & Under :- Piping – MSR Lani O’Neill Corberry Park Pipirs
Fourh Place 17 yrs & Under :- Piping – MSR Douglas Mair Boghall & Bathgate
Fifth Place 17 yrs & Under :- Piping – MSR Finlay Frame Johnstone PB
Sixth Place 17 yrs & Under :- Piping – MSR Erin Ritchie Preston Lodge HS

14 Winner 18 yrs & Under :- Piping – MSR Harry McLachlan Aberfeldy
Runner-Up 18 yrs & Under :- Piping – MSR Douglas Mair Boghall & Bathgate
Third Place 18 yrs & Under :- Piping – MSR Lani O’Neill Corberry Park Pipirs
Fourh Place 18 yrs & Under :- Piping – MSR Finlay Frame Johnstone PB
Fifth Place 18 yrs & Under :- Piping – MSR Christopher Rimicans Johnstone PB

15a Winner Under 16 Junior Pibroch Brodie Watson-Massey George Heriots HS
Runner-Up Under 16 Junior Pibroch Archie Clark Crieff
Third Place Under 16 Junior Pibroch Robert Allen N. Lanark Schools PB
Fourh Place Under 16 Junior Pibroch Thomas Young Dunoon Grammar School
Fifth Place Under 16 Junior Pibroch Amy McIntyre N. Lanark Schools PB
Sixth Place Under 16 Junior Pibroch Luke Kennedy Strathaven

15b Winner Under 17 Intermediate Pibroch Andrew Ferguson Dollar Academy
Runner-Up Under 17 Intermediate Pibroch Luke Shearer N. Lanark Schools PB
Third Place Under 17 Intermediate Pibroch Ryan Cupples-Menedez Prison Service N.I.
Fourh Place Under 17 Intermediate Pibroch Lewis Russell W. Lothian Schools
Fifth Place Under 17 Intermediate Pibroch Ian Hamilton Boghall & Bathgate
Sixth Place Under 17 Intermediate Pibroch Ross Conner Campbeltown

15c Winner Under 19 Senior Pibroch Harry McLachlan Aberfeldy
Runner-Up Under 19 Senior Pibroch Douglas Mair Boghall & Bathgate
Third Place Under 19 Senior Pibroch Lani O’Neill Corberry Park Pipirs
Fourh Place Under 19 Senior Pibroch Finlay Frame Johnstone PB

16 Winner Open Jig – Colin McCallum Trophy Harry McLachlan Aberfeldy
Runner-Up Open Jig – Eliz. Bocquel Trophy Brodie Watson-Massey George Heriots HS
Third Place Open Jig – Tom Martin Trophy Douglas Mair Boghall & Bathgate
Fourh Place Open Jig – Marshall Trophy Robbie MacIsaac Scottish Power

Best Presented Event 11b James Forrest Lomond & Clyde
Piper – Not in the Prize List

Junior Champion Robbie MacIsaac Stirling & District Schools

Senior Champion Harry McLachlan Aberfeldy

The CLASP Draw for the London Competition

The Draw for the Competition League for Amateur Solo Pipers events at this year’s London Competition are as follows. The events will take place on Saturday 5th November.

Updated 25/10/2016

Starting at 9am

Grade 1 – 2/4 March, Strathspey and Reel

1. Robert Frater
2. Gordon Hislop
3. Andrew Park
4. Enora Morice
5. Ian Graham
6. John Frater
7. Len Durham
8. William Wardrope

Grade 2 – 2/4 March, Strathspey and Reel

1. Colin Taylor
2. Tom Broderick
3. Con Houlihan
4. Bradley Boxall
5. James Carnegie
6. Andrea Zingg

Grade 3 – 2/4 March, Strathspey and Reel

1. Neil Scotland
2. Richard King
3. Alfred Graf
4. James Hanlon
5. Joris Panis
6. Andrew Gallagher
7. Bill Copland
8. Andrew Richardson
9. Lachlan MacDonald
10. George McCall

Starting at 11.30am

Grade 3 – Piobaireachd

1. Neil Scotland (G & F)
2. Richard King (G & F)
3. James Hanlon (G & F)
4. Andrew Richardson (G and F)
5. George McCall (G and F)
6. Bill Copland (G and F)
7. Andrew Gallagher (G only)
8. Alfred Graf (G and F)
9. Joris Panis (G and F)

Grade 1 – Piobaireachd

1. Andrea Zingg
2. Bradley Boxall
3. Gordon Hislop
4. Robert Frater
5. Enora Morice
6. Andrew Park
7. John Frater
8. Ian Graham
9. Len Durham

Grade 2 – Piobaireachd

1. Tom Broderick
2. Colin Taylor
3. Con Houlihan
4. William Wardrope
5. James Carnegie
6. Lachlan MacDonald

Scottish Piping Society of London – Draw Now Available

 

The draw is now available for this year’s SPSL London Competition, which will take place on Saturday 5th November, at the Kensington Conference Centre in London.

The Premier, A, B, C and Juvenile events are shown on separate sheets.  The CLASP draw will be posted on the CLASP website.

Competitors should note that all piobaireachd events will start at 8.30am.  A schedule of competition times will be published nearer the event date.

Late entries will not be accepted.  Anyone who believes they have entered but are not shown in the draw should raise a query directly with Andrew Hall.

Competitors wishing to stay at the Copthorne Tara Hotel in Kensington may wish to use the reference code SCOT041116.  However, cheaper deals may be available via the hotel online booking system.

Please download the draw over at the SPSL website here 

Balmoral Classic U21 Competition – USA

BALMORAL

SIGN UP NOW FOR THE BALMORAL CLASSIC!
The Balmoral School Invites Young Pipers and Drummers to its 2016 Competition

On November 19, 2016, the 10th annual Balmoral Classic, the US Junior Solo Bagpiping and Solo Snare Drumming Championships for entrants 21 years of age or younger, will take place in in Pittsburgh, PA.

Pipers will compete in the Piobaireachd, MSR, and Overall categories. Winners in MSR and Piobaireachd events will receive a set of new Duncan MacRae SL4 bagpipes  donated by McCallum Bagpipes or a set of new DN2E bagpipes with runic design mounts and aged imitation ivory by David Naill bagpipe manufacturers.

Drumming trophies will be awarded for MSR, Hornpipe/Jig, and Overall. The Overall Winner of the Drumming contest will receive a Premier HTS 800 Snare Drum w/ Hard Case donated by Henderson Imports of Traverse City, MI.

Medals, scholarships, and additional prizes will be awarded to the first five places in each Piping and Drumming event.

APPLY BY OCTOBER 17 at:
Pipers
Drummers

Highlights of the weekend include a Friday night Gathering and a Saturday night concert featuring the Toronto Police Pipe Band. For additional information about the weekend events, please see www.BalmoralClassic.org

Rooms have been set aside at a discounted group rate for Balmoral Classic participants on November 16, 17, 18, 19, & 20, at the Wyndham University Center, 100 Lytton Avenue, Pittsburgh, PA. 15213.

The Balmoral School of Piping & Drumming is a 501(c)(3) nonprofit educational organization founded and maintained in Pittsburgh, PA since 1979. It is our mission “to raise the standard and promote the appreciation of bagpipe music in the USA by providing world class instruction, cultivating excellence in youth, presenting innovative musical events, and fostering tradition.”

Balmoral School of Piping and Drumming, 1414 Pennsylvania Ave., Pittsburgh, PA. 15233

Tradition Bearers Recital – Friday 14th October

untitled-design-152

Join us at The National Piping Centre on Friday 14th October for a fantastic night of piping recital.

Willie McCallum and Dr Jack Taylor will be perform alongside their students Harry MacLachlan, Calum Ian Brown and Danny Hutcheson, for our Tradition Bearers concert. This will be a great chance to see two masters of piping, and their young apprentices in action.

So get your tickets online here at Eventbrite.com

The Archie Kenneth Quaich Competition

The twenty-fifth annual amateur Piobaireachd competition for the Archie Kenneth Quaich will take place on Saturday, 4th March 2017, in the rooms of The Royal Scottish Pipers’ Society, 127 Rose Street Lane South, Edinburgh, starting at 10am.

Entries and enquiries to Alan Forbes, 24 Garscube Terrace, Edinburgh EH12 6BN. Tel: 0131-337 4094 or e-mail: alan.forbes@btinternet.com

Competitors should submit two tunes with their entries, one of which they will be asked to play. Competitors may not submit any tune with which they have previously won first prize in the competition.

Conditions for eligibility are as follows:
1) Competitors must be aged twenty or over.
2) Competitors must be amateur pipers.
3) In particular, the following are not eligible:
a) holders of the Army School of Piping’s Pipe Major Certificate;
b) anyone who has won a prize in open competition or who has, within the past five years, taken part in open competition;
c) anyone who has taken part in public recitals with professional players.
4) Anyone in doubt about their eligibility to play should contact the
competition organiser for advice.

In the event that there are significantly more than 25 entries the competition may be run as two heats with a final of three or four from each heat, the finalists being required to play the tunes not chosen for them in the heats. This is to enable as many competitors as possible to take part.

Glenfiddich Solo Piping Championships 2016 Line Up Announced!

We are delighted to announce the line up for this year’s Glenfiddich Solo Piping Championship, which will take place on Saturday 29th October at Blair Castle, Blair Atholl. The players for 2016 will be:

Bruce Gandy
Alasdair Henderson
Finlay Johnston
Jack Lee
Stuart Liddell
Angus MacColl
William McCallum
Ian K. MacDonald
Roddy MacLeod MBE
Iain Spiers

Judges will be
Piobaireachd
Iain MacFadyen
William Morrison
Jack Taylor

March, Strathspey and Reel
Ian Duncan
Ian MacLellan
Iain Morrison